top of page

 

 

Patmos, çok büyük bir ada olmamasına rağmen, en ünlü adalardan biridir. Patmos, ‘Ege’ nin Kudüsü’ olarak tanımlanır. Burası, tanrıbilimci St. John’ un M.S. 95 ve 97 yılları arasında sürgün edildiği ve İncil’ in son ve 10. Kitabı Apocalypse (Vahiy Kitabı)’i yazarken esinlendiği yerdir.

Adanın Hristiyanlıkla ünlenmesinin dışında daha fazlası da vardır: birçok güzel plaj, meyveler ve yeşil tepelerdeki zeytin ağaçları, limanın üzerindeki tepede yer alan görkemli manastır kalesi, çevrede yer alan tipik beyaz evler, küçük kiliseler ve deniz kaptanlarının konakları, dar geçitlerle birbirinden ayrılır.

Patmos, UNESCO’ nun Dünya Miras listesinde yer alır :
- Paha biçilemez hazineleriyle tanrıbilimci St. John’ un manastırı
- Orta çağda kurulan geleneksel köy Chora
- Apocalypse mağarası

Efsaneye göre Patmos, Zeus tarafından genç kadınların ve avcılığın tanrıçası olan kızı Artemis’ e hediye edilmişti. Artemis eski uygarlıklarda burada ibadet edermiş ve St John’ un manastırı onun tapınağı üzerine kurulmuştur.

Ada epey rüzgarlıdır, bu nedenle rüzgar sörfü yapmak, araba ve motosiklet kiralamak tatilcilerin favori aktiviteleri arasındadır. Ayrıca; Marathi, Arki ve Lipsi gibi komşu adalara yapılan günlük turlara katılmak isteyebilirsiniz. Grikos’ ta , küçük gezinti botu kiralayabilirsiniz.

bottom of page