top of page

 

 

Furni adası, İkaria, Samos ve Patmos adalarının da bulunduğu üçgen şeklindeki takımadalardan biridir. Koyları ve bitki örtüsüyle kartpostal güzelliğindeki manzaranın tadını çıkarmaya sizi bu adaya davet ediyoruz. Furni’de 3 bölgede yapılaşmalar vardır.Thimena bölgesinde yerleşik halk yaşamaktadır.

Bunlardan biri adanın balıkçı filosuna (teknelerine) ve adaya gelen feribotlara ev sahipliği yapmaktadır. Dağlık bölgenin arka bölümünde ve adanın güneybatı bölgesinde Kampi adındaki ikiz koyları bulabilirsiniz. Burası yel değirmenleri sayesinde kolaylıkla bulunabilir. İlk koy spor yapılabilecek kumsal bir plajdan oluşmaktadır, diğerindeyse balıkçı teknelerine rastlayabilirsiniz. Kampi bölgesinin güneyine doğru yapacağınız bir yürüşte karşınıza el değmemiş bir sürü koy çıkacak, burada ada halkının ayaklarını uzatıp ruhlarını suyun güzelliğine teslim ettiklerine şahit olabilirsiniz.

Kuzeyde karşınıza Chrisomilia adında küçük bir kasaba çıkacak. Buraya tekneyle ya da çakıl taşından oluşan yolu takip ederek gidebilirsiniz. Asfalt yol, Furni şehrinin arkasında birkaç km sonra – büyük radyo kulesinin hemen arkasında – bitiyor. Furni nüfusu yaklaşık 2000 kişidir ve halkın çoğunluğu çocukluklarından beri balıkçılık ile uğraşmaktadır.

bottom of page