top of page

 

Bu ada, masmavi sularla çevrelenmiş ve doğal kayalıklı bir manzaraya sahip olan, deniz severler için doğayla ve birçok sürprizle bir araya gelmek için ideal bir yerdir. Sporades grubunun doğudaki ilk ve en ünlü adasıdır. Alonissos, gevşemek ve boş zamanlarını çam ormanlarında, zeytin koruluklarında ve meyve bahçelerinde geçirmek isteyenler için ideal bir adadır. Nadir görülen deniz kuşları, yunuslar, Akdeniz fokları ve Akdeniz ayıbalıkları için bir sığınak olan, Kuzey Sporadelerdeki Ulusal Deniz Park’ına ev sahipliği eder.

Yüzyıllar öncesine dayanan hikaye’ye göre(Alonissos Ege denizindeki ilk yerleşim yapılan adalardan biridir), Alonissos büyük deniz yollarının kesiştiği noktaya kurulmuştur. Jason ve Argonotların Golden Fleece’ i geri almak için Kolhida’ ya doğru yol aldığı ve Eski Yunanlıların (Achaean) Truva’ya gittiği gemi olan Argo buradan yola çıkmıştı. 

Yunan mitolojisine göre, Alonissos’a ilk yerleşen, Dionysus ve Ariadne’nin oğlu Stafylos’ dur. Bu efsane, eski zamanlardan günümüze kadar adanın bağcılık ile olan güçlü bağlantılarını açıklamaktadır. Yıllar boyunca adanın savaş gücünü kanıtlayan Bizans ve klasik zamanlardan kalan çok sayıda gemi enkazı denizin dibinde yatmaktadır. 

Adaya ulaştığınızda, bugün adanın başkenti olan resmedilmeye değer Patitiri limanı ile karşılaşacaksınız. Hora (ya da eski köy) adanın eski başkentidir. Milia’ da, halk hekimliğinin hala yapıldığı Ulusal Akademik Homoepati’ yi bulacaksınız. Bu hekimlik, şifasını adada yetişen mucizevi otlara borçludur. Ayrıca turkuaz renkte denizi olan güzel bir plajı da vardır. 

Eğer biraz mahremiyet ve servis kalitesi istiyorsanız , Haziran, Temmuz ve Eylül ayları en çok tercih edilen aylardır. Burada Patitiri’deki bulgalovlar, Rousoum-Gialo, Votsi ve Steni Vala arasından kalacağınız yeri seçebilirsiniz. Bu ada, yatçılık ve bot gezintileri için çok tercih edilir. Demir atmak için birçok koy ve tekne servisini burada bulabilirsiniz.

Alonissos, takımadaların etrafında dağılmış küçük adalar tarafından çevrelenmiştir. Bir gününüzü, üzerinde yaşamın olmadığı Ulusal Park’ın etrafındaki adacıkları keşfetmek için bot üzerinde geçirebilirsiniz.

bottom of page