top of page

 

 

Kos adası, Ege Denizi'nde Türkiye'ye en yakın olan adalardan biridir. Tarihi boyunca; Kayra, Pers, Roma, Türk, İtalyan, Alman izlerinden etkilenen ada, tam anlamıyla bir turizm cennetidir. Hipokratın doğduğu ada olan Kos'u her yıl yüzbinlerce turist ziyaret etmektedir. Antimakheia yel değirmenleri, Asklepion, Antik agora, Roma harabeleri, Şövalyeler Kalesi adada ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerdendir.

Deniz ürünlerinin, özellikle de karidesin sunulduğu restaurantlar, geç saatlere kadar açık tavernalar, her türden barların bulunduğu Nafklirou barlar sokağı, diskolar, cafeler ve Kardemena bölgesi gece hayatının nabzını tutmak isteyenler için ideal noktalardır. Kardemena; gecesi ve gündüzüyle mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Beyaz kumları ile ünlü plajlara ev sahipliği yapmaktadır.

Tıp’ın babası Hipokrat’ ın doğum yeri olan Kos, yüzen büyük bir bahçeye benzer. Asklepieion, (Hipokrates’ in Yunan adı ‘Asklipiio’ dan gelir), antik çağların ileri gelen hastanesi olarak ünlenmiştir.

Kalimnos’ un güneyinde yer alır ve Neolitik çağın ilk yerleşim yerlerindendir.

Başkent Kos, açık bir koyun arkasında, adanın kuzey doğusunda yeşil bir bölgede konumlanmıştır. Limanın etrafında, St John’ un şövalyelerinin egemen olduğu, 1450 ve 1478 yılları arasında inşa edilen kale ve eski şehrin kalıntıları hala görülebilmektedir.

Eski şehirdeki kazılar, Klasik, Helenistik ve Romen çağlarının bina temellerine ışık getirmiştir. Şehrin kalan kısmı, çağdaş binaları ile modern ve iyi düzenlenmiştir. Hoteller ve caddeler çam ağaçlarıyla bezenmiştir.

Şehrin 4 kilometre doğusundaki bereketli bölgede, Asklepieion’ u ya da Asklepios’ un sığınağını görebilirsiniz. Binaları, 4 farklı teras ve mermerden yapılmış merdivenler üzerine kurulmuştur. En yüksek yerden görülen manzara göz kamaştırıcıdır.

Kos adasında ziyaret edebileceğiniz yerler:
- Eski Agora 
- Nafklirou : barlar sokağı 
- Şövalyeler kalesi 
- Arkeoloji Müzesi 
- Romen Kalıntıları 
- Asklepion 
- Tiggaki 
- Kamari 
- Alikés Tuzlası 
- Palaio Pyli 
- Kardamaina köyü 
- Antimakheia yel değirmenleri 
- Astipalaia Kalıntıları

 

Dodekanes Adalar grubunun Rodos'tan sonra ikinci büyük adası olan Kos, insanlık tarihinde, insan iyileştirmenin büyücülük ile değil, eğitim, deneme ve deneyim ile olabileceğini ilk kez söyleyen modern tıbbın kurucusu Hipokratın doğduğu ve yaşadığı yerdir. Bu gün 21. yüzyılın doktorları bile hala antik hastanenin kalıntılarını ziyaret edip burada, Hipokrat yeminlerini ederler. Uzunlamasına ve oldukça verimli topraklara sahip Kos Adası, Bodrum'a sadece 5km. uzaklıktadır. Verimli topraklarında dünyaya ihraç ettikleri meşhur Kos Marul'u yetişir. 290km uzunluğundaki çevresi mükemmel plajlarla dolu olan Kos, bu gün büyük turistik otellerin bulunduğu ve yaz sezonunda gece hayatı oldukça hareketli olan bir adadır. Ada'daki havaalanına İngiltere ve Avrupanın diğer bazı ülkelerinden kalkan direk uçuşlar vardır. Kos aynı zamanda, gündüzleri zevke uygun bir plajda uzun saatler dinlenip güneş batar batmaz da eğlence mekanlarında ertesi günün ilk ışıklarına dek doyasıya eylenmeye alternatif arandığı bir noktada, zengin tarihi kalıntılarıyla tatili ilginç kılabilecek kadar donanımlıdır. 

Görülecek Yerler/Aktivite: Kos Kasabası: Tarihi kalıntılarla modern şehrin içiçe olduğu Kasaba'daki harabeler 1933 yılındaki depremde ortaya çıkmış. Böylelikle bu gün palmiye ve çam ağaçlarıyla süslü yasemin kokulu caddelerinde kafeler, kuyumcular, kıyafet dükkanları sıralı Kos Kasabası ve Roma Agorası, antik tapınak ve bir bazililasıyla harabeler birbirine yürüyüş mesafesinde. Bu bölgenin az ilersindeyse 2400 yıl önce gölgesinde Hipokratın öğrencilerine ders anlattığına inanılan Hipokrat Ağacı var. Kos Kasabası'ndaki bir başka tarihi mekan ise 1800 yıllık bir Roma Villası olan Casa Romana. Bir zamanlar 26 odası ve 3 yüzme havuzu olan evin yerlerinde de aslan, leopar ve yunus gibi deniz yaratıkları motifli mozaikler var. Arkeoloji müzesinde diğer parçalarla birlikte Hipokratın mermerden bir heykeli de var. Asklipion: Hipokratın ölümünden sonra sağlık tanrısı Asklepios'a adanarak kurulan bu bölgede, tanrının adına inşaa edilmiş bir tapınak, bir tıp okulu, Roma Hamamı ve Apollon Sunağı'nın kalıntıları vardır. Antik zamanlarda dünyada sadece üç adet bulunan bu hastahanelere (biri de İzmir-Bergama'daki Asklepion'dur) her yerden insan tedavi olmak ve ya öğrenci olmak için gelirmiş. 

Plajlar: Kos'ta o kadar çok plaj vardır ki, yaz sezonundaki yoğun turist akınına rağmen bazıları hala çılgın kalabalıklardan uzakta gün boyu güneş banyosu yapabileceğiniz kadar ıssızdır. En popüler turistik plaj, Kos Kasabası'nın 30km. güneyindeki Kardamena'dır. Burası her türlü su sporlarının olduğu kadar çeşitli dükkan, restaurant ve barların da mevcut olmasıyla tüm gününüzü geçirebileceğiniz harika bir tatil beldesidir. Kıyıdan ilerlendiğinde, Ada'nın güneybatısındaki güzel Kefalos Koyu'na ulaşılır. Burada dümdüz beyaz kum ile örtülü 6 plaj vardır. Yanyana sıralanan bu plajlara bu gün insanların güzelliklerine dair fikir edinebilmeleri için modern adlar konmuştur; Exotic Beach , Magic Beach , Sunny Beach , Banana Beach , Paradise Beach ve Camel Beach. Kos Kasabası'nın 4 km. batısındaki Selveri Plajı, kumun denize doğru yavaşça alçaldığı güzel ve daha az kalabalık bir plajdır. Burada yüzerken manzaranız hemen karşıda görünen Bodrum kıyıları olacak. 

Gece Hayatı ve Yemek: Dodekanes Adaları içinde en hoş ve renkli gece hayatına sahip adalardan biri de Kos'tur. Burada geleneksel Yunan gecelerinden, kabare şovlarına, sakin müzik yapan barlardan, tekno çalan diskolara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Akri Koundourioti'deki eski bir Türk hamamını mekan olarak seçmiş Hammam Bar hem yemek yiyebileceğiniz, hem de eylenebileceğiniz bir mekan. 

bottom of page