top of page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antik Minos uygarlığının kalıntıları 3000 yıl kadar (Kriti) Girit'in kıyı düzlüklerinin altında gömülü kalmıştır. Knossos, Phaistos, Mallia ve Zakros'taki büyük Minos saraylarından kalanlar ancak 20. yüzyılın başlarında gün ışığına çıkarılmıştır. Bu sarayların ihtişamı, günümüzde Avrupa kültürünün kaynağı olarak kabul edilen Minos uygarlığının gelişmişliğini ve sanatsal yaratıcılığını gözler önüne serer. 

Tarih boyunca ada halkı yabancıların işgallerine ve dini baskılarına katlandılar. Ada, Roma ve Doğu Roma İmparatorluğu egemenliklerinden sonra Arap işgaline uğramış ve Hafsiler tarafından yönetilmiştir. Doğu Roma İmparatorluğu'nun çözülme döneminde Venedikliler tarafından ele geçirilmiştir. Girit, 1645'de başlatılan fetihle Osmanlı idaresine geçmiş, Venedik Cumhuriyeti'nin ada üzerinde 1204'den beri devam eden hakimiyetine böylece son verilmiştir. Adanın hemen hemen tamamı ve bu arada Hanya ve Resmo  gibi önemli kentler Osmanlı İmparatorluğu tarafından kolaylıkla fethedilebilmişse de, en büyük merkez olan Kandiye kalesinin alınması 24 yıl sürmüştür. 

Girit 1913 yılında Eleftherios Veniezelos'un (1864-1936) önderliğinde Yunanistan 'ın bir eyaleti oldu. II. Dünya savaşı sırasında ise bu kez de Almanlar tarafından işgal edildi. Dağların, masmavi pırıltılı denizin ve benzersiz antik mirasın, Giritlilerin sakin hayat tarzıyla bir arada bulunduğu bu güzel ada günümüzde de binlerce turisti kendine çekmektedir. 

Yunan adalarının en güneyinde yer alan Girit, berrak mavi sulara ve ince kum plajlara sahiptir. Kuzey kıyısında, hareketli tatil beldelerinin yanı sıra, Rethimnon ve Chania gibi tarihi kentler bulunur. Güney kıyısı, özellikle de güneybatı kısmı daha az yapılanmıştır. Dört büyük dağ silsilesi doğudan batıya uzanarak, 250km uzuluğundaki adanın omurgasını oluşturur. Bu dağlar muhteşem manzaraları ile yürüyüşçüler için adeta bir cennettir. Adanın başkenti Iraklion, arkeoloji müzesi ile ünlüdür ve Girit'in Minos saraylarının en güzeli olan Knossos' u gezmek için iyi bir seçenektir. Adadan pek çok fatih gelip geçmiştir ama Giritlilerin kendilerine has bireyselliği ve özgürlük tutkusu hiç sönmemiştir. 

Girit'te konaklamanız boyunca tarafınızdan keşfedilmeyi bekleyen yerler : 
- Heraklion antik kenti ve Arkeoloji Müzesi
- Ünlü Minos sarayı Knossos 
- Görkemli Neo-Klasik malikaneleri ve Venedik Kaleleri ile Chania kenti 
- Deniz Müzesi 
- Yeniçeri Camisi 
- Chania Arkeoloji Müzesi 
- Spiantza Semti 
- Samaria Köyü ve kanyonu
- Rethimnon şehri : Venedik kalesi Fortetsa, Pitoresk limanindaki deniz feneri 
- Phaistos Minos Sarayı

bottom of page