top of page

 

 

Ios adası, Kiklades takım adaları arasındaki en güzel adalardan biridir. Adını ve güzelliğini “İon” adında, eski zamanlarda tüm adayı kaplayan bir çiçekten alır. Rivayete göre bu ada, büyük destan şairi Homer’ e ve annesine ev sahipliği yapmış. Eski zamanlarda, bu adanın büyük bir kısmı sedir ve diğer ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplıymış ve bu ağaçlar komşu adalara odun olarak satılırmış.

Ios Kiklades’in kosmopolit adalarından biri olup, altın rengindeki kum plajları ve hareketli gece hayatıyla, özellikle gençler arasında uluslararası bir ün salmıştır. Geleneksel olarak 70’li yılların başında hippilerle başlamış olup, o zamandan sonra değişik kültürlerin mozikleriyle ve alışkanlıklarıyla renklenmiş ve gelişmiştir.

Adaya vardığınızda, karşınıza çıkan manzara göz kamaştırıcıdır; tıpkı güzel bir resim gibi. Hora bölgesi Ormos’da bulunur ve limana yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Yolcuları dağın eteklerindeki büyüleyici güzelliğiyle karşılar. Dağın tepesinde ortaçağlardan kalan bir kale bulunur.

Hora’da çok sayıda otel, dükkan, kafe, bar ve restoran bulunmaktadır. Öğleden sonraları sokaklar, alışveriş yapan hayat dolu insanlarla dolup taşar. Her yaz Ios limanı, Yunan ve yabancı ziyaretçilerin yatlarıyla çekici ve cazip bir hal alır.

Palaiokastro kalesi, adanın kuzeydoğusunda yer alır. Bu kale bir zamanlar bir Bizans kalesi olarak görev yapmıştı. Amacı Konstantinapolis’den Girit’e olan deniz yolunu kontrol altında tutmaktı.

Skarkos, eski Kiklades zamanlarından kalma, arkeolojik bir örenyeridir. Buradan çıkarılan zengin bir koleksiyon muhteşem Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

bottom of page