top of page

 

 

İkaria, Yunan adaları arasında en güzel adalardan biridir. Oldukça dağlık olan bu adada bazı noktalara erişilemiyor ancak çok güzel yeşil vadileri, sahilleri ve muhteşem plajlarıyla unutulmaz bir adadır.

Çok fazla turistik bir ada olmamasına rağmen burada aslında herşeyi bulabilirsiniz; su sporları, gece hayatı, dükkanlar ve kiralık araçlar gibi.. Adadaki yerli halk balıkçılık ve çiftçilikten geçimlerini sağlamaktadır. Bazıları teknelerde çalışır ve turizmle alakalı işler yaparlar. İkaria aynı zamanda eski zamanlardan beri üretilen şarabıyla ün kazanmıştır.

Efsaneye göre, Girit’ ten babasıyla kaçan Icaros, kendilerine yaptıkları kuş tüyünden kanatlarla Girit adasından havalanmışlar. Tüyleri yapıştırmak için kullandıkları balmumu, güneşe çok yaklaştıkları için erir ve Icaros, denize düşer. İkaria adası ismini buradan alır ve etrafındaki deniz ise Icarion denizi olarak bilinir.

Genel anlamda şirin küçük köyleri ve plajları ile İkaria adası keşfedilmeye değer bir adadır. Ag Kirikos’da bir arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Therma bölgesi doğal kaynak suları ile meşhur olmuş ve birçok hastalığın tedavisi için çokça ziyaret edilen bir bölgedir. Birçok Yunanlının termalleri ziyaret etmesi nedeniyle zaman zaman burası epey kalabalık olabilir. Evaggelistrias manastırı hala aktif olarak hizmet etmektedir ve ziyaretçilere açıktır. Ziyaretiniz sırasında kurallara uygun olarak giyinmeye dikkat etmenizi öneririz; kadınlar omuzları kapalı ve uzun etekli, erkekler ise pantolon giymelidir. Kambos’da bölgeden kazılar esnasında çıkarılan birçok nesnenin yer aldığı bir arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Eski zamanlarda başkent olarak bilinen İkaria, şarap üretimiyle de ün yapmış ve Oinoe (Şarap) ismiyle de bilinir. Aynı zamanda Theoctistis adında eski bir manastır da bulunmaktadır. Nas’da Artemis’e ithaf edilen bir tapınağın kalıntılarını görebilirsiniz.

bottom of page