top of page

 

 

Kalimnos, Kos ve Leros adaları arasında, Dodekanisos adalarına ait ve Bodrum yarımadasının ( eski Halikarnas) doğusunda, Ege denizinin ise güneydoğusunda yer alan bir adadır. Çevresindeki Pserimos, Telendos, Kalolimnos ve Plati pek çok adacıkla beraber Kalimnos yönetim bölgesini oluşturur.

Kalimnos, İtalyancada ‘Càlino ‘ ve Türkçede ‘Kelemez’ ya da ‘Kilimli’ olarak bilinir.

Adanın ortasına doğru uzanan volkanik Vathis Vadisi kaynak sularıyla beslenir; turunçgil, zeytin, incir ve üzüm yetiştirilmesine olanak verir. En büyük geçim kaynağı olan Turizm'in yanında geçmişi klasik çağa dayanan sünger avcılığı ve geleneksel eşarp üretimi ile de ün salmıştır.

Vathi vadisi dışında, adanın çorak olan topraklarında (topraklarının sadece % 18’ i işlenebilir) tarımın ekonomiye çok az katkısı bulunur.

Ayrıca, bazılarına bisiklet ya da botla ulaşılabilen çok sayıda plajı, Kalimnos’ta tatil yapmanın en büyük etkenlerinden biridir. 
Kalimnos’daki plajlar : THERMA ve GEFIRA, VLICHADIA, KANTOUNI/LINARIA, PLATY YIALOS, MELITSACHAS, MYRTIES, TELENDOS, MASSOURI, ARGINONDAS, EMBORIOS, VATHIS, AKTI.

Gezilebilecek diğer yerler :
CHORIO: adanın eski başkentidir. Buranın ahtapotu ve Uzosu(Yunan rakısı) meşhurdur. Köyün üst taraflarında kalenin harabeleri bulunmaktadır, ancak tırmanması epey zorlu olduğundan burayı sezonda ziyaret etmenizi ve sabah erken saatlerde çıkmanızı öneririz. 
KEFALA: Tekneyle ulaşılabilen bu bölgede, mağaralara ulaşmak epey bir yürüyüş gerektiriyor ancak zahmetinize kesinlikle değecektir.

Köyler: Argos, Platanos, Vothini ve Metochi

bottom of page