top of page

 

 

 

 

AGATHONISSI (EŞEK) ADASI

Küçük Yunan adaları arasında oldukça sembolik olan Eşek Adası bugün bile bozulmamış bir turistik mekandır.

Yerel mimariye göre inşa edilmiş küçük beyaz badanalı evleri, küçük bahçeleri ve burada yaşayanların nazik kişilikleri, yalnız kalmış bu küçük Eşek adasına tamamen eşsiz bir özellik katan kuru iklimi ve toprağıyla tezat oluşturmaktadır. Ag Georgios limanı dışında burada üç köy vardır: neredeyse terk edilmiş olan balıkçı köyü Katholiko; çoğu adalının yaşadığı yer olan Megalo Chorio ve Mikro Chorio. Tatillerini kitle turizminden uzakta geçirmek isteyen kişiler için Eşek Adası ziyaret edilebilecek ideal bir yerdir, çünkü burası Ege Denizi'ndeki son "cennet" adalarından biridir.

AGATHONISSI ADASI HAKKINDA BİLGİ

Sporades adalar kompleksinin Kuzey Ege bölgesinde ve Anadolu kıyılarından 8 deniz mili (12.8 km) uzaklıkta bulunan Eşek adası, Oniki ada kompleksinin en kuzeyinde olan adadır. Eşek adasının şekli bir eşeğin şekline benzemektedir ve bu yüzden geçmiş dönemlerdeki isimlerinden bazıları "Gaidaros" ve "Gaidouronissi" ("gaidaros" Yunanca'da eşek demektir) olarak takılmıştır. Yaklaşık 13 kilometrekare yüzölçümü olan Eşek Adası’nın 32 km uzunlukta kristal berraklığında sahili vardır! Yüzmekten keyif alacağınız çok sayıda tenha ve iyi korunmuş koylar bulabilirsiniz! Birçok doğal güzelliğin sizi büyüleyeceğinden eminiz!

AGATHONISSI ADASI’NIN TARİHİ

Antik çağlardan beri yerleşim yeri olan Eşek adası, eski tarihçilere, yazarlara ve coğrafyacılara göre YETOUSSA diye adlandırılmıştır. Orada yaşayan kişilerin nazik karakterini belirten ("agathos" Yunanca'da iyi demek) şimdiki adını alana kadar birçok isim değiştirmiştir. Eşek adası St. George (aynı zamanda adanın limanı), Megalo Chorio ve Micro Chorio olmak üzere üç yerleşim yerinden oluşmaktadır. Arkeolojik bir açıdan bakınca, çok sayıda kilise ve şapelin yanı sıra Eşek adasında birçok Bizans kalıntısı da görülmektedir. Oniki ada kompleksi genelinde, büyük olasılıkla erzak depolamak için kullanılmış, kendi türünde eşsiz olan tarihi Bizans alanlarını ("Domes" (Kubbe) kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

bottom of page